CHIARA QUARTET


Czadowe Gitary

Skład:
Karolina Kowalczewska - muzyka, teksty, fortepian, śpiew
Bogdan GRAD - gitara, aranżacje
Marek 'Kuba' Kubisiak - saksofony
Adam PRZYBYLSKI - bas

Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. H. Wieniawskiego w Łodzi, następnie Akademię Muzyczną w Katowicach oraz Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego. Razem z mezzosopranistką Martą Gabryelczak od 2010 roku tworzy duet Assai Lirico Duo. Artystki wykonują zarówno lirykę (przede wszystkim romantyczną), jak i repertuar rozrywkowy. Współpracuje z portugalskim skrzypkiem Nuno Soaresem. Latem 2012 roku koncertowali oni nie tylko w naszym kraju, ale także na scenach portugalskich. Nagrali również płytę z muzyką kameralną N. Paganiniego, F. Beneto, H. Wieniawskiego.

Karolina jest autorką i współwykonawczynią muzyki do filmów biograficznych o artystach: Hugo Arquimedesie - meksykańskim rzeźbiarzu oraz Henryku Płócienniku - grafiku i malarzu. Pianistka skomponowała również muzyczny temat przewodni do spektaklu teatralnego pt. "Cztery sety jazzu" w reżyserii Marka Kasprzyka i Andrzeja Wojciechowskiego. W październiku 2013 roku wystąpiła wraz z meksykańskim gitarzystą Jose Miguelem Carreolą na Festiwalu Jazzowym w Bydgoszczy oraz na finale Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego Adi Jazz Festival. W tym przedsięwzięciu partnerowali jej muzycy jazzowi: Mariusz 'Fazi' Mielczarek, Marcin Jahr, Maurizio Rolli. Wykonali najsłynniejsze standardy muzyki jazzowej oraz autorskie kompozycje Karoliny. Koncerty zorganizowane we współpracy z łódzkim Teatrem Muzycznym zostały dwukrotnie wydane na płycie CD (nagrania live), uzyskując pozytywne recenzje w prasie muzycznej.

Działalność koncertowa Karoliny zyskała uznanie wśród czytelników magazynu "Jazz Forum" - artystka nominowana była w kategorii Nowa Nadzieja Jazz Top 2013. Znajdując się w gronie dziewiętnastu najlepszych wykonawców młodego pokolenia, pianistka uplasowała się na czwartym miejscu.

Pierwsza autorska płyta Karoliny Kowalczewskiej - zatytułowana "Chiara" - ukazała się w 2014 roku. Zgodnie z artystyczną wizją autorki, album przynosi między innymi nową wersję "Henry's Song" - ścieżki dźwiękowej z filmu poświęconemu Henrykowi Płóciennikowi - tu w wersji wzbogaconej brzmieniem orkiestry, w aranżacji Leszka Kułakowskiego. To oczywiście nie jedyny atut tego wydawnictwa. Wyróżnia się saksofonista Adam Wendt, zaś tworzona przez Józefa Eliasza i Maurizio Rolliego sekcja rytmiczna tworzy fundament, na którym znakomicie wypadają goście - m.in. saksofoniści Mariusz "Fazi" Mielczarek i Michał Kobojek oraz wokalistka Octavia Kawęcka.

Chiara CD


Chiara

Chiara

Chiara

Chiara
* * * * *

Chiara

BandLeader: Bogdan Grad
BG

© 2018 Bogdan Grad. All Rights Reserved
Aktualizacja: 21 X 2019