Bogdan Grad


Bogdan Grad 2015

BOGDAN GRAD jest wspótwórcą łódzkiej sceny rockowej w latach 1981-1985. Grał w zespole "Abarth", z którym wystepował podczas Łódzkich Rockowisk; występował także na Widzewskiej Jesieni Muzycznej. Także w tym czasie działał w Łódzkim Stowarzyszeniu Muzyki Rozrywkowej oraz współpracował z Markiem Łuczakiem - zespół jazzowy Klub muzyczny Cobra. Działał w wielu domach kultury na terenie Łodzi. Do roku 1987, posiadł wiedzę z zakresu średniej oraz wyższej szkoły muzycznej, równolegle rozszerzając wiedzę z zakresu harmonii jazzowej, czytania nut oraz improwizacji.

W 1987 roku, po weryfikacji Ministerstwa Kultury i Sztuki, otrzymał tytuł muzyka estradowego oraz instruktora muzyki. W okresie 1985-1987 był kierownikiem muzycznym wojskowego estradowego zespolu "Kirasjerzy" (u boku pani reżyser Krystyny Kuźniarskiej). Od roku 1988 wpółpracował z Teatrem Muzycznym w Łodzi. W roku 1989 założył zespół Big Dance. W latach 1987-1991 był członkiem bigbandu Maćka Pawłowskiego, a jako muzyk sesyjny odbywał liczne tournee po kraju u boku GRAŻYNY ŁOBASZEWSKIEJ. W latach 1995-2000 był organizatorem festiwali rockowych przy MDK "Łódź - Sopocka", gdzie prowadził też warsztaty gitarowe.

Od 2000 roku współpracował i odnosił sukcesy z Nataszą Czermińską, Maciejem Strzelczykiem, Krzysztofem Ścierańskim oraz zespołami: Kwartet Marcina Janiszewskiego, Blue Note, One Red, Yankel Band. W 2007 roku wraz z zespołem YankelBand Bogdan Grad został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Łodzi ("Muzyczny Oskar" dla najlepszego jazzowego zespołu roku). Wiele lat spędził na morzu jako muzyk na statkach Oceania Cruises i Silver Wind. Jest także wirtuozem wielu instrumentów etnicznych strunowych: banjo, bouzouki, charango, bałałajka, mandolina, ukulele, gitara akustyczna. Od kliku lat gra na unikalnej gitarze 8-strunowej, skonstruowanej specjalnie na jego zamówienie. Tworzy własne kompozycje w stylu acid-smooth jazz. Od 2016 r jest pierwszym gitarzystą w big bandzie „Fabryka Wełny”, z którym zagrał koncerty m.in.: z Krystyną Prońko, na „Freedom Jazz Festival” w Filharmonii Łódzkiej , w Teatrze Muzycznym w Łodzi i in.

Swoje olbrzymie doświadczenie muzyczne, estradowe i pedagogiczne Bogdan Grad wykorzystuje prezentując edukacyjne programy muzyczne dla uczniów szkół. "Instrumenty Strunowe Świata" to cykl programów, w których artysta prezentuje znane instrumenty, takie jak: gitara akustyczna, gitara elektryczna, mandolina, ale też w Polsce rzadko spotykane, np. bouzouki, charango, banjo czy bałałajka. Od kilku lat rozwija grę na gitarze 8 strunowej tworząc własne kompozycje, przekładając klasykę oraz utwory Charie Parkera na gitarowe granie w stylu acid-smooth jazz. Gra na specjalnej gitarze 8 strunowej zrobionej przez znanego lutnika ADAMA TYLSKIEGO - firma "SLOGEN" (dawniej "ROTER") i sygnowanej: BOGDAN GRAD SOLO 29.
© 2014 Bogdan Grad. All Rights Reserved
Aktualizacja: 21 X 2019